Gyász: Életünk Fájdalmas Törvénye

2023.09.08

A Kübler-Ross Modell által Vezetett Gyászfolyamat

Lehet, hogy a gyász szó hallatán elsőre csak a veszteség okozta érzelmi hullámvasútra gondolsz, ami egy közeli személy vagy szeretett lény elvesztése miatt érhet bennünket. De a gyász, mint pszichológiai fogalom, ennél sokkal többet takar. Gyakran érezhetjük ugyanezeket a folyamatokat, ha megszakítjuk a kapcsolatot egy baráttal, elveszítjük munkánkat, elköltözünk egy új városba vagy országba, vagy ha gyermekeink elhagyják a családi fészket. Bármelyik élethelyzet, amely megváltoztatja az eddigi státusz quót, gyászt vált ki belőlünk. A régi énünk meghal, és új életszakaszba lépünk.

Forrás: pexels.com
Forrás: pexels.com

Ezek a megpróbáltatások ugyanúgy hatással vannak ránk, mint a hagyományos gyász, csak néha nem vagyunk tudatában a folyamatnak. Dr. Elisabeth Kübler-Ross, a svájci pszichiáter és agykutató fejlesztette ki azokat az alapvető lépéseket, amelyeken minden gyászfolyamat áthalad, függetlenül attól, hogy tudatában vagyunk-e ennek vagy sem.

Dr. Elisabeth Kübler-Ross : A Gyász 5 Szakasza

  1. Tagadás: A kezdeti érzelmi reakciók egyik leggyakoribb formája a tagadás. Ez egyfajta pszichológiai védekezés, amely megkönnyíti számunkra a tragédia elfogadásának elodázását. Az agyunk csepegteti az információkat, hogy könnyebben tudjunk alkalmazkodni a helyzethez.

  2. Düh: Amikor a tagadás falai kezdenek megremegni, helyet kap bennünk a düh érzése. Az érzés egyfajta levezetése a fájdalomnak, ami a veszteségből származik, és megnyilvánulhat mások, vagy akár önmagunk irányába.

  3. Az Alkudozás: Az alkudozás a "talán mégis..." gondolkodásmód, amelyet a veszteség miatti fájdalom csökkentése érdekében alkalmazunk. Megpróbálunk olyan megoldásokat találni, amelyek visszavezetnek bennünket a régi életünkhöz, vagyis a veszteség nélküli élethez.

  4. Depresszió: A gyász folyamatának azon szakasza, amit a legtöbben felismernek magukon. A depresszió idején érzünk mély szomorúságot, bánatot, reménytelenséget és gyakran szocializációs nehézségeket. Ez az első olyan szakasz, amelyben segítséget kérhetünk, és a legtöbb támogatást igényli.

  5. Elfogadás, Elengedés: Ebben a szakaszban a fájdalom még mindig jelen van, de képesek vagyunk csökkenteni a heves és fájdalmas érzelmi reakciókat, amikor a gyász okára gondolunk. Lassan kezdjük elengedni a múltat, és új élményeknek adunk helyet az életünkben.

Mindannyian átéljük életünk sorána fent említett gyászfolyamatot. Ezeknek a fázisoknak a súlya a konkrét helyzettől függően változhat. Egyesek számára a gyász hónapokig, akár évekig is eltarthat, és vannak, akik tartósan megragadnak egy-egy ponton, leggyakrabban a negyedik szakaszban, a depresszióban.

Forrás: pexels.com
Forrás: pexels.com


Azonban ne feledd, hogy nem kell egyedül megbirkóznod a fájdalommal. Mindig van segítség a közeledben, és olyan emberek, akik kéz a kézben vezetnek át ezen az úton. A kulcs az, hogy merj segítséget kérni. Ez nem tesz gyengévé, és semmi okod a szégyenre. Valójában az, hogy tovább akarsz lépni, jelzi az erődet és kitartásodat. 

Segítünk a Gyászfolyamatban

Az élet tele van kihívásokkal és felemelő pillanatokkal. Gyakran olyan helyzetekkel találjuk magunkat szemben, amelyekről korábban nem is gondoltuk volna, hogy megélhetjük. 

Merj segítséget kérni, merj beszélni, és ne hagyd, hogy a fájdalom eluralkodjon rajtad. Minden veszteség lehetőséget rejt magában az újra építésre és a fejlődésre. Bármi vagy bárki is hagyott el téged, soha ne add fel a reményt, hogy újra boldogságot és kiteljesedést találj az életedben.

Az Élet Megállítása Nem Opció: Az Utazás Folytatódik


LélekGyógyulás Team

Forrás: pexels.com
Forrás: pexels.com